RSS
 

OCHRONA PSZCZÓŁ NA TERENIE GMINY MICHAŁOWO

13 paź
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Prezesem Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce jest pan Eugeniusz Masalski.
Jako Wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce oraz jako Sołtys Sołectwa Bachury w dniu 13 października 2016 r. na XXII Sesji Rady Miejskiej w Michałowie złożyłem w wniosek do Pana Burmistrza Michałowa – Włodzimierza Konończuka o złożenie wniosku do Rady Miejskiej w Michałowie w sprawie ochrony pszczół na terenie Gminy Michałowo, a Radę Miejską prosiłem o podjęcie uchwały w tej sprawie.
Wniosek ten uzasadniłem obserwacjami z ostatnich czterech lat i że z przykrością stwierdzam, że na  terenie Gminy Michałowo rolnicy w nieprawidłowy sposób dokonują oprysków swoich roślin – nie stosują się do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin.

Mój cel to prewencja – zapobieganie – informowanie o złych praktykach w trakcie oprysków roślin, chwastów podczas ich kwitnienia – aby każdy u nas rolnik wiedział, że pszczoły też mieszkają w naszej Gminie Michałowo.
POINFORMOWAŁEM , że
Zabiegi ochrony roślin wykonuje się zgodnie z instrukcją.
Nie stosuje się  preparatów toksycznych dla pszczół na uprawach w okresie kwitnienia, kiedy oblatują je pszczoły.
Wykonuje się zabiegi w godzinach wieczornych po zakończeniu prac pszczół.
Nieprzestrzeganie zasad wykonywania zabiegów ochrony roślin to konsekwencje prawne na podstawie ustawy o środkach ochrony roślin.
PSZCZOŁY  KRZYCZĄ – NIE ZABIJAJCIE NAS

,, gdy zginie ostatnia pszczoła,  ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia ,,

Albert Einstein

Oświadczyłem również, ze ten problem nie jest wyłącznie w naszej gminie, ale również problemem sąsiednich gmin – Gródek, Zabłudów, Krynki Narewka, Narew i tylko od nas zależy, aby dać innym gminom sygnał, że problem ten istnieje również u nich.

Nadmieniłem , że zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej należy pamiętać, że każdy środek chemiczny należy stosować w godzinach wieczornych – po ustaniu lotów pszczół, gdyż tylko w taki sposób pszczoły nie będą opryskiwane cieczą roboczą, nie stracą życia poprzez zatrucie, spokojnie powrócą, zostaną wpuszczone do ula – rozpoznane przez strażniczki.

Ważnym aspektem było przekazanie plakatu  sporządzonego osobiście przez pszczelarza Daniela Bednarek z Krasnowo, Gmina Sejny dla Pana Burmistrza Michałowa Włodzimierza Konończuka przedstawiającą sytuację pszczół w środowisku zdominowanym przez człowieka – aby przypominał Panu Burmistrzowi o problemach pszczół i zachęcił do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Przedstawiam zdjęcie powyższego plakatu.

IMG_49151

Nie zapomniałem również o obdarowaniu – niestety tylko kopią plakatu dla Pana Dyrektora Macieja Siekierko z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
http://www.gokmichalowo.pl/pliki/aktualnosci.php
  aby wykorzystał plakat w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii,
http://pracownia.michalowo.eu/ 
 gdyż tylko w taki sposób możemy informować mieszkańców o  istniejącym problemie.Ponadto przekazałem płytkę z nagraniem filmu – nalot na pszczoły z procesu powstawania plakatu. Proces powstania plakatu można zobaczyć na
oraz
http://www.forum.pasiekanaorawie.pl/viewtopic.php?f=51&t=883

Zaproponowałem również Panu Janowi Łuksza Dyrektorowi Gminnemu Zespołowi Szkół w Michałowie i Pani Jolancie Dzieniszewskiej Dyrektor z Gminnego Przedszkola w Michałowie, aby z własnej inicjatywy zaplanowali kilka godzin w roku i poświęcili ten czas wraz z uczniami, na rzecz opieki nad pszczołami w formie zabawy i edukacji.
Rozdałem również Radnym Miasta Michałowa ulotki o treści
NIE ZABIJAJCIE NAS
pszczoły

Przedstawiam zdjęcie ulotki.

DSC03545

ULOTKA    tutaj kliknij  ulotka zdjęcia lepszej jakościWiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu   Puszczy Białowieskiej w Hajnówce
Zdzisław Bartłomiej Worona

 

Takie było pobożne życzenie.
Jak potoczy się cała sprawa ? – czas pokarze.
Wiem, że działam w słusznej sprawie.
Zapewne wielu osobą nie będzie to w smak, a zwłaszcza dla tego rolnika, który nie stosuje się do prawidłowego stosowania środków ochrony roślin- ale prawda zawsze boli.
O dalszym rozwoju sprawy będę informował.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×